baner baner
baner
szukaj baner
struktura
Aktualności
struktura
Włodawa, dn. 2012-01-14
Msza św. w intencji Pszczelarzy
Włodawa, dn. 2011-12-29
Marsz w obronie Życia

W dniu 29 grudnia 2011 r. w marszu w obronie życia wzięli udział członkowie domowego kościoła i mieszkańcy Włodawy. W marszu uczestniczyło około 130 osób.

Materiał video

Materiał wideo zamieszczony dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Panasiuka

Włodawa, dn. 2011-12-25
Orędzie Bożonarodzeniowe

Orędzie Bożonarodzeniowe - homilia z Mszy Świętej Wigilijnej "pasterki" - ks. kanonik Stanisław Dadas - archiwum TRW

Włodawa, dn. 2011-12-18
Spotkanie opłatkowe - relacja

W niedzielę 18 grudnia 2011 r. po raz czwarty na wspólnym opłatku spotkali się włodarze powiatu i gminy, radni miejscy, gminni i powiatowi, służby mundurowe, przedstawiciele różnych jednostek samorządowych oraz mieszkańcy Włodawy i okolic. W spotkaniu również uczestniczył ks. Jerzy Ignaciuk, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia NMP we Włodawie.

W tym roku wystąpiły zespoły "Jutrzenka" z Dołhobród, "Kresowianyki", "Cisza", "Złota jesień", chór "Canto" ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie, Zespół z Powiatowego Ośrodka Wsparcia "Przystań" ISKRA wraz z więźniami z Zakładu Karnego we Włodawie, teatr "TREMA" oraz soliści: Wiktoria Wasilewska, Paulina Jankowska i Alicja Karpiuk.

Życzenia złożył ks. Stanisław Dadas oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Włodawa, dn. 2011-11-26
"Od śmierci do życia" - koncert Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

26 listopada 2011 roku w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie odbył się koncert Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją prof. Elżbiety Krzemińskiej, zatytułowany "Od śmierci do życia". Wieczór z muzyką chóralną zorganizowało Stowarzyszenie Chóralne "Fletnia Pana" z Włodawy, które na co dzień wspiera działalność Chóru "Fletnia Pana" z włodawskiej Parafii Najświętszego Serca Jezusowego.

Koncert był elementem realizacji przez Stowarzyszenie zadania publicznego, które nosi tytuł "Działalność kulturalna w mieście Włodawa poprzez propagowanie dóbr kultury i tradycji w postaci utworów muzycznych z elementami muzyki poważnej, oraz organizacja koncertów dla mieszkańców Włodawy". Zostało ono wsparte przez Burmistrza Miasta Włodawa - co umożliwiło zaproszenie do Włodawy naprawdę znakomitego zespołu z Lublina.

Niejako w formie muzycznego przywitania publiczności oraz gości z Lublina Chór "Fletnia Pana" z Parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie pod dyrekcją Pawła Łobacza wykonał cztery utwory wpisujące się w ideę koncertu, że oto pośrodku życia jesteśmy w śmierci, która kończąc doczesne życie, rozpoczyna wędrówkę ludzkiej duszy do Boga. W pogrążonej w mroku świątyni, rozświetlonej jedynie blaskiem świec, przejmująco zabrzmiał śpiew obydwu chórów wykonujących średniowieczną pieśń "Media Vita" w aranżacji współczesnego kompozytora irlandzkiego Michaela McGlynna. Wspólny śpiew stanowił doskonałe przejście do właściwej części koncertu już w wykonaniu zespołu z Lublina.

Kolejno przepięknie zabrzmiały kompozycje Michaela McGlynna. "A Celtic Mess" (Msza celtycka) - zawierająca m.in. niezwykłe słowa "Oto przychodzi wraz z wiatrem, stąpa po falach/ Słyszy moją modlitwę, gdy wołam do Niego w najczarniejszej godzinie nocy/ Jestem bezpieczny w Twoim sercu mój Chryste". "Miserere miseris" z ok.1360 r. (opr. M. McGlynn) wielkie wołanie o Boże Miłosierdzie - "Zlituj się nad cierpiącymi skarbnico miłosierdzia/ Dałeś nam księcia pełnego chwały w swojej wielkiej łasce/ Największego pośród całego istnienia/ Nowa arko przymierza i świcie łaski/ Zlituj się nad cierpiącymi skarbnico miłosierdzia." Niezwykłe wrażenie wywarła też pieśń McGlynna "Jeruzalem", którą chór wykonał przemieszczając się po świątyni i osiągając tym samym wyjątkowy efekt dźwiękowy.

Pełna wzruszeń była ta muzyka irlandzkiego kompozytora Michaela McGlynna - w dodatku wykonana na rzadko słyszanym we Włodawie poziomie. Nie był to jednak koniec muzycznych zamyśleń nad życiem i śmiercią.

W drugiej części swojego występu Chór Politechniki Lubelskiej wykonał "Magnificat" estońskiego współczesnego kompozytora Arvo Pärta, który to utwór swoim klimatem doskonale wpisał się w wyjątkowy nastrój sobotniego wieczoru we włodawskim kościele.

Owacjom ze strony publiczności po zakończonym koncercie nie było końca, co zachęciło Elżbietę Krzemińską do poprowadzenia aż czterech bisów, ku wielkiej radości wszystkich zebranych.

Przyniósł ten koncert kilka dobrych rzeczy dla włodawskiej społeczności. Najpierw pozwolił publiczności na nim zgromadzonej w niezwykły sposób pogłębić refleksję nad sensem przemijania - co szczególnie w te listopadowe dni dla wielu ludzi jest rzeczą istotną. Następnie pokazał, że wspieranie tego typu inicjatyw przez władze miasta owocuje wydarzeniem kulturalnym na najwyższym poziomie artystycznym, sprawiającym ogromna radość licznej włodawskiej - i nie tylko - publiczności. Być może zapoczątkował współpracę artystyczną między Chórem "Fletnia Pana" a Chórem Politechniki Lubelskiej, co w przyszłości przełoży się na wspólne koncerty i w Lublinie i we Włodawie, z niewątpliwą korzyścią dla włodawskich chórzystów i włodawskiej publiczności. A w końcu nasi goście z Lublina wywieźli z Włodawy przekonanie, że nie tylko podczas Festiwalu Trzech Kultur panuje tu dobry klimat dla poważnych wydarzeń muzycznych.

Materiał video

Materiał wideo zamieszczony dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Panasiuka

Włodawa, dn. 2011-10-23
Koncert Chóru "Fletnia Pana" pt. Zdrowaś Maryja
Poprzednia-...-16-17-18-19-20-21--22--23-24-25-26-27-28-...-Następna
struktura struktura
stopka